Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Używane są one w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) informujemy, że dane osobowe użytkowników
nie są przechowywane ani przetwarzane przez Administratora strony internetowej.

Polityka prywatności w naszym serwisie

pokmertfotki"Pokój Mertona" - wywiad z o. Edwardem Janem Michowskim SVD, rektorem Domu Misyjnego w Laskowicach

KK: Jak to się stało, że zainteresowałeś się zakonnikiem z innego Zakonu?

EJM: Już w nowicjacie w Pieniężnie, w latach 1967-1969, zetknąłem się z książkami Mertona. Pamiętam szczególnie Znak Jonasza, która to książka stała się literackim i duchowym wyrazem tego, co przeżywałem, jako młody nowicjusz.

Wielkim przeżyciem była lektura autobiografii Mertona Siedmiopiętrowa góra. Była drukowana najpierw w miesięczniku ZNAK, a w 1972 roku została po raz pierwszy opublikowana w formie książkowej. Potem, jako misjonarz w Ghanie miałem okazję kontynuować swoje zainteresowanie Mertonem, ale w sposób umiarkowany.

KK: Wiem, żepisałeś pracę o Thomasie Mertonie. Jaki tytuł nosiła ta praca?

EJM: Rzeczywiście, napisałem. Nawet dwie. Pierwszą, w 1984, jako zwieńczenie studiów na Catholic Theological Union (CTU) w Chicago. Miała tytuł Granting a Certain Space to the Feminine: the Discovered-Self of Thomas Merton. Druga, obroniona na KUL-u w 1997, tuż przed wyjazdem do Kenii, była w moim zamiarze kontynuacją pierwotnego projektu badawczego, co odzwierciedla jej tytuł: Proces integracji osobowości Tomasza Mertona.(...)

komunikaty svd okladka03 2015
Kliknij, by przeczytać pełny tekst wywiadu (PDF)

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com