Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Używane są one w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) informujemy, że dane osobowe użytkowników
nie są przechowywane ani przetwarzane przez Administratora strony internetowej.

Polityka prywatności w naszym serwisie

title

Laskowice to stara kociewska wieś. Jej pierwsza historyczna nazwa pochodzi z 1328 r. i została zapisana jako Lasovic. A już w roku 1597 widnieje jako Laskowice (niem. Laskowitz).

Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pochodzi z dokumentu wielkiego mistrza Wernera von Orselna z 1328 r., gdzie wzmiankuje się osadę Laskowice graniczącą ze wsią Belno. Laskowice było już wtedy w rękach rycerskich.

W początkach XV w. źródła krzyżackie wymieniały: Laskowice i Laskowice Górne (Ober Laskowitz, po 1410 r.). Miejscowi regionaliści są zgodni, iż Laskowice Górne to majątek Laskowice, natomiast usytuowanie średniowiecznej osady Laskowice jest do dziś przedmiotem sporów.

Pierwszym znanym rycerzem-właścicielem laskowickich dóbr był Dytrych von Laskowitz (1442 r.), a następnie Wawrzyniec (1454 r.) [...] W 1752 r. dobra te kupiła rodzina Ossowskich-Zboińskich.

W 1828 r. z rąk Wolszlegierów, Laskowice kupił Adolf Gordon. Rodzina Gordonów pochodzi prawdopodobnie ze szkockiej rodziny Gordonów of Caldwels, osiadłej w Prusach Królewskich od XVII w. Od 1745 r. zamieszkiwali oni w Bzowie, a od 1828 r. do 1945 r. w Laskowicach. Wspomniany Adolf Gordon w latach 1840-60 wzniósł neogotycki pałac i zbudował budynki gospodarcze usytuowane na północno-zachodnim brzegu Jeziora Laskowickiego. Jeden z nich, pochodzący z 1844 r., zachował się do dziś. Jest to piętrowy budynek folwarczny z kwadratową wieża na kalenicy dachu. Wokół pałacu założono park krajobrazowy. Pałac został zniszczony w lutym 1945 r. w wyniku działań wojennych, natomiast park przetrwał do dziś.

           

         

           

           

          

          

          

   

Około roku 1850, dotarła do Laskowic budowa linii kolejowej. Podczas budowy, natrafiono na naturalną przeszkodę jaka był jezioro Laskowickie. Budowniczowie linii kolejowej przegrodzili je wałem, na którym założono tory. Była to tzw. Kolej Wschodnia łącząca Berlin z Królewcem poprzez Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Malbork.

W pierwszych latach XX w. pobudowano okazały budynek dworcowy, który przetrwał do dziś. Pod koniec lat dwudziestych XX stulecia kolej rozpoczęła budowę budynków mieszkalnych i służbowych wzdłuż głównej ulicy wsi – ulicy Długiej. Zabudowania te przetrwały do dziś.

          

           

          

W związku z dużym wzrostem liczby mieszkańców władze pruskie wybudowały w rejonie dworca kolejowego w 1909 r. budynek szkolny (gmach przetrwał do dziś, obecnie wypełnia funkcje mieszkaniowe).

Z inicjatywy mieszkańców i kolejarzy w 1954 r. wybudowano nowy budynek szkolny, który do dziś służy uczniom Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Laskowicach. [...]

          

   

Z dziejów parafii należy zaznaczyć, że w 1949 r. biskup chełmiński wydał dekret przekazujący placówkę w Laskowicach Pomorskich Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy prowadzą placówkę do dnia dzisiejszego.

W latach 1966 – 1969 na bazie istniejącego kościoła parafianie wybudowali nową świątynię. [...]

W 1958 r. do Laskowic przybyli Księża Werbiści. Stało się to za sprawą laskowiczan Franciszki i Waleriana Poćwiardowskich, którzy w 1958 r. udostępnili swój dom na działalność zakonną. W latach 1975 – 1984, przy ogromnym zaangażowaniu synów fundatorów (księża warbiści Feliks i Bronisław Poćwiardowscy) przy ul. Długiej 44 powstał kompleks klasztorny Zgromadzenia Księzy Werbistów (w obiektach znajdują się między innymi: Muzeum Misyjno-Etnograficzne z kawiarenka oraz księgarnia).

Za: „Z dziejów Gminy Jeżewo”, Zbigniew Dąbrowski, str. 22.
Porónaj także: https://pl.wikipedia.org/wiki/Laskowice_(wojew%C3%B3dztwo_kujawsko-pomorskie)

Foto: Cayetano

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com