Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Używane są one w celach statystycznych oraz by ułatwić korzystanie z serwisu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO) informujemy, że dane osobowe użytkowników
nie są przechowywane ani przetwarzane przez Administratora strony internetowej.

Polityka prywatności w naszym serwisie

title

Lniano jest wsią gminną leżącą w granicach terytorium powiatu świeckiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Gwarowa nazwa wsi to Lniono.

Powstanie Lniana jako osady datuje się najprawdopodobniej na XII wiek, chociaż brakuje bliższych danych na ten temat.

W 1320 r. ziemie kasztelanii świeckiej, a wiec również Lniano, weszły w skład utworzonego krzyżackiego komturstwa. Wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln nadal sędziemu ziemskiemu ze Świecia, Januszowi, dobra w osadzie Siemkowo, obok Belna, Lniana i Lubodzieży.

Od 1454 r. terytoria należące do państwa krzyżackiego zostały włączone do państwa polskiego. W okresie kolejnych trzech wieków historia Lniana była ściśle związana z historią całych Prusów Królewskich.

Pierwszy rozbiór Polski z 5.08.1772 r. włączył Lniano do monarchii pruskiej Fryderyk II. Rozpoczyna się okres germanizacji ludności. Okres panowania pruskiego w Lnianie i całym powiecie świeckim zakończył się w końcu stycznia 1920 r.

W roku 1922, decyzją Biskupa Chełmińskiego Augusta Rosentretera została utworzona parafia Lniano. W roku 1936, na terenie państwa polskiego dokonano drugiej parcelacji majątków (pierwsza w roku 1925), podczas której duże majątki dzielono na 10-hektarowe zagrody Widomy znak tych przemian pozostał do dziś - to tzw. "poniatówki", niewielkie domy z drewna (niektóre zostały później obmurowane). Na terenie każdego gospodarstwa stawiano także stajnio-stodołę. Inicjatorem tej akcji był Juliusz Poniatowski - ówczesny minister rolnictwa i reformy rolnej.

Za: www.lniano.pl  oraz  www.pomorska.pl

          

           

           

                         

           

         

          

   

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com